Kas yra kūno grybelis?

Kūno grybelį sukelia grupė dermatofitais vadinamų grybelių, kurie taip pat sukelia daugelį panašių grybelinių odos infekcijų. Tinea corporis (kūno grybelis) – grybelinė viršutinio odos sluoksnio infekcija. Paprastai infekcija pasireiškia raudonu arba sidabriniu bėrimu, kuris sukelia odos pleiskanojimą, sausumą, patinimą arba niežėjimą. Šios infekcijos sukeltas pažeidimas primena žiedo formos kirminą.

Žiedai paprastai plečiasi į išorę, o centras gali užgyti ir vėl įgauti įprastą spalvą. Kūno grybelis gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, įskaitant galvos odą (tinea capitis), kirkšnis (tinea cruris) arba pėdas (tinea pedis). Ant veido ar galvos odos atsiradusi infekcija gali sukelti nevienodą plaukų slinkimą.

Kaip plinta kūno grybelis?

Kūno grybelis yra užkrečiamas – juo galima užsikrėsti per artimą sąlytį su užterštais daiktais, pavyzdžiui, patalynės užvalkalais, šukomis ar rankšluosčiais, užsikrėtusiu asmeniu, gyvūnu arba, retais atvejais, per užkrėstą dirvožemį. Kūno grybelis taip pat gali plisti nuo įvairių kūno dalių ir į jas. Šia infekcija dažniausiai užsikrečia vaikai bei kačių ar šunų turintys žmonės. Gyvūnai gali užsikrėsti kūno grybeliu ir perduoti jį žmonėms per prisilietimą.

Kas gali užsikrėsti kūno grybeliu?

Kūno grybelį sukeliantys grybeliai gali lengvai patekti į viršutinį odos sluoksnį, jei jis suminkštėja ir sudrėksta dėl ilgo buvimo vandenyje arba jei turite nedidelių odos sužeidimų ar įbrėžimų. Rizika taip pat didesnė, jei lankotės viešuosiuose dušuose ar baseinuose, nes grybeliai klesti drėgnoje ir šiltoje aplinkoje. Jei su užsikrėtusiu asmeniu dalijatės plaukų šepečiais ar drabužiais taip pat galite užsikrėsti šia infekcija.

Kūno grybelio simptomai

Kūno grybelio simptomai ne visada būna tokie patys ir skiriasi priklausomai nuo infekcijos sunkumo. Jie taip pat gali skirtis atsižvelgiant į užkrėstą kūno dalį. Turėtumėte žinoti, kad kūno grybelį galite pastebėti ne iš karto.

Jei jums yra šie simptomai, gali būti, kad sergate šia infekcija:

  • apvalūs odos lopai su raudonu iškilusiu kraštu ir aiškesniu centru;

  • pleiskanojanti ir niežtinti oda;

  • labai raudona oda ir stiprus pleiskanojimas bėrimo pakraštyje (uždegimas);

  • patinusi ir pūslėta oda (sunkesnės infekcijos formos simptomas);

  • keli žiedai (sunkios infekcijos formos simptomas);

  • pūlingos žaizdelės (sunkios infekcijos formos simptomas).

Besišypsanti jauna tamsiaplaukė moteris, patenkinta kūno grybelio gydymu Canesten kremu.

Kūno grybelio gydymas

Geriausia kūno grybelio infekciją gydyti kuo greičiau, nes ji gali sukelti komplikacijų. Pirmiausia, jei infekcija negydoma, ji gali išplisti į kitas kūno vietas. Antra, galite kelti pavojų kitiems. Trečia, infekcija gali sukelti kitų nemalonių komplikacijų, pavyzdžiui, plaukų slinkimą, randus ir nagų deformacijas. 

Kadangi kūno grybelis yra grybelinė infekcija, turėtumėte atkreipti dėmesį į priešgrybelinius vaistus, nes jie – vienas geriausių gydymo būdų. Odos grybelio gydymas naudojant Canesten® priešgrybelinį kremą paprastai trunka apie tris ar keturias savaites ir jį reikia tepti 2–3 kartus per dieną. Kremas veiksmingai gydo infekciją ir palengvina simptomus. 

Atminkite, kad siekiant veiksmingo gydymo svarbu baigti visą kursą, net jei simptomai išnyko ir atrodo, kad infekcija jau baigiasi.

Kada reiktų kreiptis į gydytoją?

Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei ligos simptomai nepalengvėjo po rekomenduojamos gydymo trukmės priešgrybeliniais vaistais. Taip pat turėtumėte apsilankyti pas gydytoją, jei infekciją pastebėjote ant galvos odos arba jei jūsų imuninė sistema yra nusilpusi.

Jei esate nėščia arba vyresnio amžiaus, gydytojas gali paskirti priešgrybelinius vaistus arba kitą gydymo būdą.

Kūno grybelio profilaktika

Kūno grybelio sunku išvengti, nes jį sukeliantis grybelis yra labai paplitęs ir užkrečiamas. Tačiau galite sumažinti riziką užsikrėsti ar platinti šią infekciją, jei praktikuosite sveiką ir higienišką elgesį. Pateikiame kelis naudingus patarimus.

  • Reguliariai plaukite rankas, ypač po kontakto su gyvūnais.

  • Palaikykite švarą bendro naudojimo patalpose, dezinfekuokite ir valykite augintinių guolius.

  • Venkite užkrėstų vietų lietimo, trynimo ar draskymo, kad infekcija neplistų į kitas kūno vietas.

  • Venkite naudotis kitų žmonių drabužiais, rankšluosčiais, šepečiais ir nesidalykite savo daiktais su kitais žmonėmis, jei sergate šia infekcija.

  • Dėvėkite šlepetes, jei maudotės duše arba vaikštinėjate bendro naudojimo patalpose.

  • Jei jūs arba jūsų artimas žmogus užsikrėtė kūno grybelio infekcija, informuokite jį apie infekcijos riziką, įskaitant tai, kas tai yra, į ką atkreipti dėmesį ir kaip jos išvengti.

  • Po maudymosi ar treniruočių pasikeiskite apatinius drabužius.